• שחזור מידע
  • שחזור דיסק
  • שחזור דיסק

נחשפה חולייה שתכננה להתנקש בטייסים

הערב הותר לפרסום כי השב"כ, צה"ל והמשטרה חשפו חולייה ובה שלושה אנשי ג'יהאד איסלאמי פלסטינים ושני ערבים משפרעם, שתכננו להתנקש בטייסים ומדענים ישראלים. הסטודנטים משפרעם גייסו כסף לרכישת אמצעי לחימה.
אחיה ראב"ד ואפרת וייס


השב"כ, צה"ל והמשטרה חשפו חוליית ג'יהאד איסלאמי, שבה חברים פלסטינים ושני ערבים משפרעם, שהעלו את הרעיון להתנקש בטייסים, מדענים ובמרצים באוניברסיטאות. הפרשה הותרה לפרסום הערב (יום ה'). 

חוליית הטרור נחשפה החודש. מחקירת העצורים בשירות הביטחון הכללי עולה כי הם תכננו פעילות טרור, ובכלל זה פיגוע ירי לעבר מחסום צה"ל בבית-זית שבאזור רמאללה, וכן פגיעה בחשודים בשיתוף פעולה עם ישראל.
חברי התשתית העלו את הרעיון להתנקש בישראלים בתפקידי מפתח כגון טייסים, מדענים ומרצים באוניברסיטאות. תכנון מעשי ההתנקשות היה בשלבים ראשוניים.

שני הערבים הישראלים פעלו לטובת גיוס כספים למטרת רכישת אמצעי לחימה ואף ניסו ליצור קשר עם מפקדת הג'יהאד האיסלאמי בסוריה. החולייה החזיקה ברשותה אמצעי לחימה, התאמנה ואף הייתה בשלבי מוכנות מתקדמים לקראת הפיגוע במחסום בבית-זית.

העצורים הם:
1. אניס צפורי - בן 20 משפרעם, סטודנט לתקשורת באוניברסיטת ביר-זית ברמאללה.
2. חוסאם חליל - בן 19 משפרעם, סטודנט להנדסת חשמל בירדן.
3. מחמד בדר - בן 19 מבית לקיא, פעיל ג'יהאד איסלאמי באוניברסיטת ביר-זית.
4. אברהים טמליה - בן 25 מרמאללה, פעיל ג'יהאד איסלאמי בולט.
5. אברהים חמד - בן 26 ממחנה הפליטים בקלנדיה, פעיל ג'יהאד איסלאמי.

אביו של אניס צפורי, ג'מיל צפורי, הוא אחד החשודים במעורבות בלינץ' שבוצע בשפרעם במחבל היהודי, החייל עדן נתן-זאדה. חוסאם חליל הוא בנו של פעיל מרכזי בבל"ד, וגורמים בעיר הביעו תמיהה ששמותיהם נקשר דווקא בתנועת הג'יהאד האיסלאמי הדתית, שהרי בל"ד ו"בני הכפר" הן תנועות חילוניות.

על ההחלטה האחרונה לזמן לשימוע את החשודים, הגדיר אז צפורי בשיחה עם ynet כ"החלטה פוליטית". "אני יכול להגיד שבעת האירוע לא הייתי במקום, אבל זה בכלל לא משנה. הרי מה שקורה כאן הוא שהמדינה מאשימה את הקורבן במקום את הנאשם האמיתי. זה חלק מרדיפה", אמר.

קשרים עם כתבי "אל-מנאר"
מהחקירה הנוכחית עולה, כי אניס צפורי עבר להתגורר ברמאללה במהלך 2006 במסגרת לימודיו באונברסיטת ביר-זית. ציפורי, פעיל בתנועת "בני הכפר", פיתח קשרים עם פעילי "החזית העממית" ויצר קשרים חבריים ומקצועיים עם כתבים הקשורים לרשת "אל-מנאר" הקשורה לחיזבאללה.

בהמשך, עבר צפורי לפעילות "ג'מעאה איסלאמיה" באוניברסיטת ביר זית וגויס לפעילות צבאית בג'יהאד האיסלאמי. הוא הקים חולייה צבאית עם פעילי הארגון מאזור רמאללה ופעל לטובת גיוס ערבים ישראלים נוספים לחולייה. מהחקירה עלה כי אניס הוביל, יזם ופעל לביצוע פעילות צבאית.

חוסאם חליל סומן על-ידי אניס כמי שיכול לסייע בהעברת כסף מירדן לישראל לטובת מימון הפעילות.

חליל הגיע לפגישה ברמאללה עם אניס ופעיל נוסף, גויס לג'יהאד האיסלאמי והביע נכונות לסייע בהעברת כספים. חוסאם הודה בחקירתו כי היה מודע לפעילותו של אניס וכי הבין כי הכסף מיועד לפעילות צבאית.

לטענת השב"כ והמשטרה, בפרשה נחשף שיתוף פעולה בין ערבים ישראלים הלומדים בשטחים לבין פעילי טרור תושבי שטחים, במטרה לממש פיגועים בתוך ישראל. נגד אניס צפורי וחוסאם חליל יוגשו בימים הקרובים כתבי אישום לבית המשפט המחוזי בחיפה בעבירות חמורות נגד בטחון המדינה.

אתם כאן: ראשי כתבות כתבות נחשפה חולייה שתכננה להתנקש בטייסים